بخاری دیزلی

مصاحبه رادیو اقتصاد :دربرنامه‌ی نوآوران با مدیرعامل (جناب آقای مهندس عنایتی )و مدیر(جناب آقای دکترعلیرضا عنایتی) شرکت فروزش پخش

مصاحبه برنامه‌ی نوآوران از رادیو اقتصاد با مدیرعامل و مدیر شرکت فروزش پخش

مجری :

به نام آنکه هستی نام از او یافت فلک جنبش زمین آرام از او یافت به نام خالق بی‌نیازهموطنان عزیزم سلام هادی اسدی هستم و این برنامه‌ی نوآوران ازشبکه رادیوی اقتصاد هست که تقدیم شما میشه این بار اومدیم به یکی دیگر از شرکت‌های دانش بنیان که در حوزه‌ی بخاری‌های درجا فعالیت می‌کنند.
هم‌اکنون با آقای مهندس محمد عنایتی مدیرعامل و بنیانگذار شرکت گفتگو می‌کنیم قربان سلام خدا قوت:

سخنان مدیرعامل شرکت فروزش پخش :

با سلام و خسته نباشید : به دلیل اینکه ما تصور می‌کردیم در تاریخچه‌ی استفاده از انرژی مصرفی بالا و سلامت راننده باید کار بکنیم یه شرکتی تاسیس کردم در سال هفتاد و شیش و درآن شرکت وظایف ما این بود که دستگاه‌های تهویه مطبوع در خودرو به وجود بیاریم بررسی‌هایی که کردیم بین کولروبخاری و سایر مواردی که بود.

دیدیم اولویت با بخاری هست چون در سرما و زمانی که هوا ده درجه باشد راننده ها نمی‌تونی در خودرو استراحت بکنه اگر خودرو هم روشن باشه مصرف سوخت زیادی میشه و تو این مدت آلایندگی بالایی داره مزایاش این بود که رانندگان هم طبق آماری که اون زمان ما بدست آوردیم تعداد زیادی از راننده‌ها از بین میرفتن (تلف) می‌شدند .

چون گرمایش نداشتن با پیک‌نیک استفاده می‌کردند و سایر موارد اون موقع ما کار انتخاب کردیم البته مسایل زیادی بر ما گذشت سختی‌های زیادی داشتیم، بلورهایی زیادی داشتیم، تا بالاخره ما توانستیم این بخاری‌ها را تولید کنیم و بعد از این که تولید به بازار عرضه کنیم .

 

مصاحبه با محمد عنایتی

 

بازار هم در حقیقت جوری بود که بخارخارجی (وارداتی) اونجا پیدا می‌کردیم رقابت خیلی جدیتری داشتیم . برای این کار باید که تلاش بیشتری می‌کردیم کیفیت جنسن هارو باید بالا می‌بردیم تا مشتری را راضی نگه می‌داشتیم .اما هزینه بالاداشت وما هم پولی نداشتیم ولی خب خداوند به ما کمک کرد وبه این مرحله رسیدیم که الان کارخونه فعال هست شاید شما عکس ها را دیدید نگاه کردید کارخانه فعال هست وما داریم کار می‌کنیم .

مجری :

همین لحظه تصویر نمایشگر از کل کارخونه داره به ما نمایش میشه که فعالیت خدا رو شکر خیلی خوب و جانانه و تماشایی جریان داره .بله بسیار عالی از سال هفتاد و شیش خط تولید کجا بود؟

سخنان مدیرعامل شرکت فروزش پخش :

هفتاد و شیش که شروع کردیم تهران بودیم بعد رفتیم قلعه حسن خان بعد دولت به ما گفت که شما آلاینده هستید باید برید صد و بیست کیلومتر دوجا رو معرفی کردند. یکی اشتهارد بود که ما ناگیزی شدیم رفتیم اشتهارد

مجری:

الان چند نفر با شما همکاری می‌کنن و مدیر کارخانه در واقع حضور دارن اینجا درسته آقای دکتر عنایت اینجا هستن

سخنان مدیرعامل شرکت فروزش پخش :

بله ما الان حدود پنجاه تا پرسنل داریم پنجاه نفر پرسنل داریم خب البته اینا پرسنل‌های اصلی ما هستن غیر مستقیم شاید صد نفر تو این کار دست دارند.

مجری :

در خدمت آقای دکتر علیرضا عنایتی که مدیر کارخانه هستند باشیم با ایشون هم درواقع راجب این شرکت توضیحات تکمیلی رو بفرمایید
سلام خدا قوت امیدوارم که تندرستی برقرار باشید یه کوچولو از تاریخچه‌ی شرکت رو آقای مهندس عنایتی فرمودند.

شما لطفا بفرمایید که در حال حاضر شرکت چه وضعیتی داره و کی به عنوان شرکت دانش‌بنیان ثبت شده؟

سخنان مدیر شرکت فروزش پخش :

بسم الله الرحمن الرحیم خوشحالم که در خدمت شما هستم اول از شما تشکرمیکنم که زحمت کشیدید تشریف آوردید .سعی می‌کنید که شرکت‌های زحمتکش و دانش بنیان تو کشور به مردم معرفی کنید. ما تولیدکننده‌های مجموعه های بخاردرجا هستیم . بجاری درجا یک قطعه نیست مجموعه‌ای از قطعات هست در حدود ششصد هفتصد قطع است. که شامل قطعات مکانیکی الکترونیکی است و وظیفه اصلی این مجموعه‌ها در توان‌های مختلف حرارتی تولید میشن این که مستقل از موتور وسیله‌ی محرکه بتونن گرمای داخل کامیون تامین کنن حالا این میتونه خودرو باشه یا می‌تونه باشه میتونه هر چیزی باشه .

در انواع مختلف ما این مجموعه‌ها ر تولید می‌کنیم با سوخت‌های مختلف که سوخت گازوییل می‌تونه باشه نفت می تونه باشه و حتی ما بخاردرجا با سوخت بنزین تولید کردیم به هر حال سوخت بنزین پیچیدگی های خاص خودش رو داره. ولی خوب این شرکت موفق شده که در سال‌های گذشته دانش تولید بخار درجه تدوین کنه دردرجه اول و در نهایت بتونه بعد از ساخت نمونه و تاییدیه‌های لازم از مراجع ذی‌صلاح ملی و بین‌المللی این محصولات به بازار عرضه کند.

مصحاحبه علیرضا عنایتی

سالیان سال که ما این کار رو انجام میدیم زمانیکه ما نزدیک چهار سال گذشته در واقع به جرگه‌ی دانش بنیان‌ها پیوستیم به این معنا که ما رو شناختن به عنوان دانش بنیان وگرنه بیس شرکت از زمان تاسیسش بر تکیه داشت دانش بومی تکیه داشت و تقریبا میشه گفت که در واقع تقریبا دقیقا در حال حاضر عمق تولید ما بالای هشتاد و پنج درصد هست از این هفتصد تا ما هشتاد و پنج درصد قطعات رو در واقع در داخل تولید می‌کنیم.تامین و تولید میشه.

تمام مراحل طراحی این‌ها در داخل کشور بوده. تقریبا میشه گفت تمامی مراحل درصد مراحل طراحی و تدوین استانداردها توسط دانشمندان ایرانی صورت گرفته مهندس ایرانی روش کار کردن .خب یه سری قطعات هم مثل قطعات الکترونیکی آی‌سیو این ها تمام دنیا خب می‌دونیم کجا تولید می‌شه ما هم مستثنی از این موضوع نیست.

در حال حاضر هشت نسل بخاری درجا رو ما تولید کردیم از توان دو دو دهم کیلو وات 02/2 تا پنجاه کیلووات تولید کردیم و سعی داریم که خب دایره‌ی محصولاتمون گسترده‌تر کنیم .

در حال حاضر به تمام کشور محصولات ما ارسال میشه و تا چه اندازه‌ای هم به کشورهای همسایه سعی داریم می‌کنیم که توان تولیدمون بالاتر ببریم تا بتونیم انشاالله در آینده‌ی نزدیک به کشورهای منطقه هم محصولاتمون رو ارایه بدیم.

مجری :

بسیار عالی رضایت مشتری شما چجوری دریافت می‌کنید و آیا پل ارتباطی هست و این اطمینان خاطر به مشتری داده میشه که شما در واقع محصول کیفیت ر بهشون ارایه کنیم

سخنان مدیر شرکت فروزش پخش :

ما یه جمله‌ای داریم از بنیان‌گذار شرکت ایشون همیشه این رو تکرار می‌کنن می‌فرمایند که شما همه این زحمتهای که شما می کشید، استانداردها هرچی زحمت می‌کشید اون لحظه‌ی آخر که راننده توی سرما و سوز برف این بخاری رو روشن می‌کنه میگه خدا پدرش بیامرزه عجب چیزی درست کرده این لحظه شما می‌تونید بگید که ما کیفیت داریم.

اگر این اتفاق نیوفته اون راننده راضی نباشه و اون لحظه این لذت گرما رو نبره شما تمام زحماتتون بی‌فایده است هیچ فایده‌ای نداره. ما چون محصولمون درواقع خاصی از سال مورد استفاده قرار می‌گیره همیشه دنبال می‌کنیم که مشتریامون تو زمستون آیا از گرمای بخاری ما لذت بردن یا نه.

به همین خاطر از سال‌های دور تلاش می‌کردیم که اون زمان که امکانات زیرساخت‌های مخابراتی درست نبود اینترنت کامل نبود با تلفن سعی می‌کردیم ارتباط برقرار ولی در سال‌های اخیر خب به لطف زیرساخت‌های مخابراتی اگردر کار کنه ما اپلیکیشن‌هایی طراحی کردیم که مشتریامون مستقیما با ما در ارتباط هستند.

مجری :

آقای دکتر عنایتی عزیز از تهران و دفتر شما یه سری بزنیم به اشتهارد که ببینیم در خط تولید چه خبره موافقید؟

سخنان مدیر شرکت فروزش پخش :

بله با اجازتون من تماس می‌گیرم آقای مهندس احمدی از بچه‌های کیفی ما هستن می‌تونید صحبت مستقیمی هم با ایشون داشته باشید توی کارخونه از وسط خط تولید یسیار الو سلام سلام آقای مهندس فرشاد آقای اسدی هستیمزم دوستان رادیو یه سری سوال داشتن از شما لطفا زحمت بکشید سوالاشو جواب بدید.

مجری :

آقای مهندس سلام عرض ادب سلام خدا قوت زنده باد آقای مهندس در بحث فنی در حال حاضر شما چه روشهایی رو به‌کار بردید چه کارهایی رو انجام دادید که در واقع ارتقا پیدا کنه سطح کیفی محصول؟

آقای مهندس احمدی

ما با توجه به اینکه از قبل این شرکت دایر بوده و اومده مثل شرکت‌های دیگه خودش نذاشت از این علم و تکنولوژی جا بماند . بخاطرهمین تو چند سال گذشته مدیریت شرکت از دستگاه‌های پیشرفته به روز دنیا دارن استفاده می‌کند و به جرعت میشه گفت از نظر کیفیت با برندهای آلمانی و مشابه خارجی خودش در یک سطح وجود دارد .ما امسال اومدیم از دستگاهای پیشرفته استفاده کردیم. آزمایشگاه‌های خودمون رو تجهیز کردیم .به تمامی دستگاهای به روز دنیا و تو بحث بخاری درجا برد الکترونیکش یعنی مغزبخاری امسال آقای دکتر اومدن مغز و تقویت کردن.
یعنی از نظر تقویت این مغز ما از بخاری‌های مشابه خودمون خیلی بالاتری هستیم . قابل توجه این طراحی مغز کامپیوتراون و برنامه‌ریزی و همه چی از جای دیگه کپی برداری نشده و قطعه ای از خارج واردنشده .

مجری :

بسیار عالی به شما خداقوت می‌گم همیشه در اوج باشید سلامت باشید عالی خدا ر شکر که به روزه و دارید تلاش می کنید برای ارتقای سطح کیفی.
آقای دکتر عنایتی عزیز در حال حاضر برای این که در واقع خیلی پیشتاز باشین و رقابت جانانه داشته باشیم با موارد مشابه که این کالا داره شما چه برنامه‌ای دارید چه هدفی داریم و به چه نکاتی بیشتر توجه می‌کنید؟

سخنان مدیر شرکت فروزش پخش :

قدم اول :در رقابت جانانه‌ای که شما اشاره کردید با شرکت‌های تولیدکننده در کشورهای پیشرفته تفاوت اصلی دانش. دانش بسیار بسیار مهمه چیزی که تو سال‌های گذشته تو کشورمون ما متاسفانه ما به هر حال کشورمون به عنوان یک کشور پیشرفته شناخته نمی‌شد. در سال‌های اخیر به لطف زحماتی که کشیده شده توی کشور دانش جوونای ما افزایش پیدا کرده و این نیازمند اینه که به این‌ها تکیه بشه به اینها اعتماد بشه و راه براشون باز کنن که بتونن در جاده‌ی دانش تلاش کنند.

پس وحله ی اول کسب دانش و سوار بر اسب دانش به نظر من هست . در وحله‌ی دوم به هر حال صنعت در دنیا به شدت در حال پیشرفته با سرعت بسیاری بسیار زیادی در حال پیشرفت و امکانات و وسایل و تجهیزات توی این مسابقه یکی از پارامترهای بسیار بسیار مهم. ما باید این دانشجوهامون، دشمندانمون علاوه بر تسلط شون بر دانش امکانات و تجهیزات به روز دنیا ر در اختیارشون قرار بدیم الان کار کردن با وسایل به روز دنیا خودش تخصص هست .

این تخصص‌هارو ما باید بچه های دارا باشند، این تخصص‌ها ر از توی کتاب هم نمی تونیم اینا رو پیدا کنند. از دست زدن به این تجهیزات کار کردن با این تجهیزات. هیچوقت یه خلبان خوب از کتاب‌ها نمی‌تونه خلبان خوبی باشه ما بهترین خلبانان رو داشتیم به خاطر اینکه با هواپیماهای سالم و مدرن و قدیمی و همه با همه‌ی اینا می‌تونستند پرواز کنند.

مهندسی ما همینطور باید سعی کنیم که بهترین مواد و بعد از اینکه بهترین تجهیزات روبهشون دادیم بهترین مواد در اختیارشون قرار بدیم و مثل همه جای دنیا حمایتشون کنیم تا بتونند از این وسایل و ابزار بهترین استفاده رو ببرند.

مجری :

بسیار عالی نقش محصولتون آقای دکتر عنایتی در اقتصاد کشور چطور ارزیابی می‌کنید ؟
خب ما از سالیان دور] مهندس عنایتی (مدیر عامل ) اسرارداشتن روی تولید همچین محصولی همیشه روی مزایای زیاد این بخاری درجا تاکید داشت.

اولین وضعیت این بخار در جای این که مصرف سوخت خودروهای دیزلی و مخصوصا خودروهای دیذلی به شدت کاهش میده به خاطر این که درواقع کارکرد موتور خودرو روبا اون حجم زیاد برای گرم کردن داخل کابین حذف می‌کنه .این حذف کارکرد موتور ماشین باعث میشه که آلاینده‌ها به شدت کاهش پیدا کند، استهلاک موتور به شدت کاهش پیدا کنه، مصرف روغن موتور به شدت کاهش و همه‌ی این‌ها باعث میشه آلایندگی ها به شدت کاهش پیدا مخصوصا تو فصول سرد سال که وارونگی هوا ر داریم آلودگی هوا به شدت افزایش پیدا می‌کنه. اون هم توی شب خب این تشدید میشه و همه‌ی اینها به کنار راننده یک خواب راحتی می‌تونه تجربه بکند یه خواب لذت‌بخشی رومی تونه تجربه بکنه و این باعث میشه که از آمار تصادفات ما کم شود.

همونجور که آقای مهندس عنایتی(مدیر عامل ) اشاره کردن ما در سال‌های گذشته نه چندان دور خیلی از عزیزانمون توی ماشین تلف می‌شدند به خاطر اینکه می خواستند خودشون گرم کنند مجبور بودند دقایقی از پیکنیک استفاده کند یا وسایل دیگه‌ای استفاده بکند همین مدت دچار گازگرفتگی میشند. اصلا آمار عجیب و غریبی تو کشور وجود داشت بهرحال این روی اقتصاد ما خیلی اثر می‌گذاره به شدت اثر میذاره مصرف سوخت و به شدت کاهش میده .

مجری :

با این اراده و انرژی که در شما می‌بینیم و در کلامتون جاری به امید خدا هدف گذاری کردین که شرکت توسعه‌ی خیلی جدی‌تر ببخشید، درسته ؟

سخنان مدیر شرکت فروزش پخش :

انشالله: بله همینطور

مجری :

به امید روزهای روشن تر:

سخنان مدیر شرکت فروزش پخش :

سلامت باشید باز هم از شما و سازمان متبوع تون تشکر می‌کنم لطف کردین تشریف آوردید. انشالله که روزهای بهتر شرکت رو ما بتونیم باز هم در خدمت شما باشیم .

مجری :

زنده باد به امید خدا و سپاسگزارم شما ر به دستان قدرتمند خدا می‌سپارم خداحافظ شما زنده باد لحظه‌هاتون بخیر هموطنان عزیزم ما را به خاطر نه به خاطر بسپارید خداحافظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =